Specjalizacje

REALIZACJE INTERMEDIALNE to jedna ze specjalizacji specjalności artystycznej o nazwie: Fotografia i film. Uczeń, w procesie kształcenienia, zdobywa wiedzę z zakresu działań intermedialnych m.in.: fotografii, filmu, video, animacji; poznaje możliwości nowoczesnych technik i technologii do rejestracji, edycji i emisji obrazu oraz dźwięku. Po zakończeniu nauki w zakresie tej specjalności absolwent jest przygotowany do pracy zawodowej oraz kształcenia się na poziomie akademickim.

PROJEKTOWANIE GRAFICZNE uczy kreatywnego myślenia i budowania komunikatu wizualnego w oparciu o psychologiczne aspekty percepcji w połączeniu z zasadami kompozycji znanymi z tradycyjnych sztuk plastycznych. Uczniowie wybierający specjalizacje zapoznają się z zasadami przygotowywania materiałów poligraficznych, DTP, komputerowym środowiskiem pracy projektowej z wykorzystaniem narzędzi – oprogramowania firm Corel (Corel Draw, Photopaint), Adobe (Photoshop, Ilustrator, InDesign) i innych (Gimp, IkSpace, AutoCad, Google SketchUp), tworzeniem prezentacji multimedialnych i publikacji w Internecie (HTML, CSS, CMS). Pracownia przygotowuje uczniów do samodzielnej pracy w tworzeniu identyfikacji wizualnej firm (projektowanie Logo, Logotypów, wizytówek itp.), przestrzeni wystawowej, projektowaniu reklam wewnętrznych i zewnętrznych.

Absolwenci tej specjalizacji przygotowani są do podjęcia studiów wyższych na kierunkach:

• Grafika
  • Multimedia
  • Intermedia
  • Projektowanie wnętrz
  • Design
  • Wzornictwo
  • Fotografia
  • Reżyseria

oraz do podjęcia samodzielnej działalności na rynku Kreatywnym.

CERAMIKA ARTYSTYCZNA proponuje uczniom kształcenie osobowości i kreatywności w oparciu o warsztat ceramiczny w skład którego wchodzi: ceramika unikatowa, rzeźba, mozaika, naczynia oraz obiekty aranżujące przestrzeń otwartą i zamkniętą. Młodzież rozwija swoje umiejętności na bazie własnych projektów. Następnie modeluje, dekoruje i wypala swoje prace w dobrze wyposażonej pracowni. Uczeń nabywa pełną wiedzę niezbędną do samodzielnego tworzenia w dziedzinie ceramiki artystycznej. Obecnie pracownia dysponuje oprzyrządowaniem technicznym:

• dwa piece elektryczne do wypału ceramiki- komorowy i kręgowy
  • sprężarka z oprzyrządowaniem do szkliwienia natryskowego
  • kabina do szkliwienia
  • trzy elektryczne koła garncarskie
  • toczki ręczne modelarskie
  • mieszadło elektryczne

Prace uczniów są prezentowane na wystawach i przeglądach oraz chętnie nabywane na kiermaszach szkolnych. Uczniowie biorą udział w plenerach i warsztatach ceramicznych.

Absolwenci tego kierunku najczęściej podejmują studia na wydziałach:

• ceramika i szkło,
  • konserwacja,
  • wzornictwo przemysłowe,
  • architektura wnętrz,
  • architektura krajobrazu.

b

TKANINA ARTYSTYCZNA daje możliwość twórczego rozwoju młodzieży z uwzględnieniem działań w podstawowych technikach tkackich: gobelin, dywan, haft, aplikacja, druk na tkaninie, batik. Stosujemy również techniki unikatowe, papier ręcznie czerpany oraz działania przestrzenne. Ćwiczymy podstawy projektowania ubioru. Uczniowie tej specjalizacji uczestniczą z wieloma sukcesami w konkursach, plenerach i prezentacjach związanych ze Sztuką Włókna takich jak: Konkurs Miniatury Tkackiej we Włocławku, Biennale Tkaniny Artystycznej dla uczniów Liceów Plastycznych w Supraślu.

Specjalizacja Tkanina Artystyczna przygotowuje wstępnie do dalszego kształcenia w następujących zawodach :

• Kostiumograf
  • Scenograf telewizyjny i filmowy
  • Architekt wnętrz
  • Projektant ubioru
  • Projektant druku na tkaninie
  • Projektant dywanów
  • Projektant biżuterii
  • Konserwator tkanin

TECHNIKI RZEŹBIARSKIE to specjalizacja mogąca poszczycić się wieloma absolwentami, którzy z łatwością zdobyli indeksy Akademii Sztuk Pięknych, umożliwia uczniom doskonalenie warsztatu i poszerzenie umiejętności zdobytych na lekcjach rzeźby.

Nauka obejmuje ćwiczenia dotyczące kształtowania bryły i kompozycji przestrzennej poprzez pracę w materiałach miękkich: glina, plastelina, wosk, utrwalanie w gipsie, masach cementowych czy tworzywach sztucznych oraz obróbkę kamienia, drewna lub brązu.

Młodzież, poprzez zapoznanie się z zasadami projektowania przestrzennego, analizę anatomii człowieka i przedmiotów, wykonuje prace na zadany temat. Specjalizacja Techniki rzeźbiarskie przygotowuje ucznia do samodzielnego kreowania przestrzeni artystycznej, rozwija umiejętność analitycznego myślenia oraz wzbogaca o sprawność w stosowaniu klasycznych i nowoczesnych technologii.

Przywiązujemy dużą wagę do doskonalenia studium portretowego, będącego filarem wielu egzaminów wstępnych, toteż uczniowie tej specjalności reprezentują zawsze naszą szkołę z tej dziedziny w prestiżowym Makroregionalnym Przeglądzie Rysunku Malarstwa i Rzeźby organizowanym corocznie przez MKiDN. Biorą również z powodzeniem udział w przedsięwzięciach, konkursach, plenerach i wystawach zarówno krajowych jak i międzynarodowych.

Specjalizacja Techniki rzeźbiarskie przygotowuje wstępnie do dalszego kształcenia w kierunkach związanych ze sztuką, budownictwem lub medycyną:

• Rzeźba
  • Scenografia