Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu

Spotkanie z Ritą Gombrowicz w radomskim plastyku

W dniach 2-10 września 2017r. odbywał się w Radomiu festiwal literacki ” Opętani literaturą”. Organizatorem tegorocznej już 3. edycji było Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli .

To znaczący już w Polsce konkurs , który wyłania laureata Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wśród nominowanych byli pisarze młodego pokolenia .Zwyciężyła młoda pisarka z Dąbrowy Górniczej Anna Cieplak książką ” Ma być czysto”.

Naszej szkole przypadł zaszczyt goszczenia Rity Gombrowicz, z którą rozmowę przeprowadził Tomasz Tyczyński dyrektor muzeum. Spotkanie  w dniu 8 września 2017r. dotyczyło osobistych wspomnień żony pisarza i miało tytuł ” Gombrowicza życia po życiu”. Galeria szkolna KONTRAST była miejscem finisażu wystawy Gombrowiczowskich prac dyplomowych absolwentów,uczniów Zespołu Szkół Plastycznych. Nawiasem mówiąc bardzo się one wszystkim zebranym i  P. Ricie podobały.

Najpiękniejsze chwile związane były z bardzo osobistymi wspomnieniami P. Rity Gombrowicz, która jest wierną strażniczką pamięci pisarza i ze swadą odpowiadała na wszystkie pytania , także te niewygodne ,bo dotyczące spraw prywatnych.

Po spotkaniu i szczerych rozmowach P. Rita Gombrowicz cierpliwie podpisywała książki męża A jej miłe słowa i dedykacje znajdują się na wielu książkach z naszej szkolnej biblioteki.