Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu

VII Ogólnopolskie Biennale Autoportretu w Rysunku Uczniów Szkół Plastycznych

W dniu 13 grudnia 2019r. o godz. 12.00, w Galerii szkoły miała miejsce uroczystość podsumowania VII Ogólnopolskiego Biennale Autoportretu w Rysunku. W obecności przedstawicieli Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu, dyrektora Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej ”Elektrownia”, środowisk artystycznych Radomia i licznie zgromadzonych gości, odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień, które zostały przyznane w konkursie.

Uroczysty wernisaż rozpoczął się koncertem Fryderyka Chopina w wykonaniu Justyny Maślanki, uczennicy Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu.

Do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 981 prac, 902 autorów z 37 szkół plastycznych w Polsce. Nadzwyczaj sprawne działanie Jury pod przewodnictwem profesora Mirosława Sikorskiego, wykładowcy ASP w Krakowie, umożliwiło wyłonienie z tej ogromnej liczby prac trzech laureatów głównych nagród i sześciu wyróżnień. 100 autoportretów zakwalifikowano do wystawy pokonkursowej, której otwarcie nastąpiło 13 grudnia 2019r. w szkolnej Galerii,, Kontrast”, gdzie można było podziwiać prace nagrodzonych uczniów.

Spośród nominowanych do nagród i wyróżnień Jury postanowiło przyznać:

Nagrody:

I Jagoda Szarek – Opole

II Cruise Von Bardeleben – Koszalin

III Jolanta Artiuch – Szczecin

Wyróżnienia:

Katarzyna Jantoszak – Koszalin

Kinga Adamik – Wodzisław Śląski

Julia Tłuczek – Rzeszów

Natalia Smorongiewicz – Radom

Kaja Piechalak – Poznań

Wiktoria Starczewska – Gdynia

Po wręczeniu nagród laureatom, odbył się wykład dotyczący Tradycji Autoportretu w sztuce współczesnej Radomia. Prelekcję wygłosił p. Mariusz Jończy, historyk sztuki z Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

Na zakończenie spotkania odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej, prezentującej główną grupę prac autorów nagrodzonych. Wystawie towarzyszy Katalog Biennale.

Barbara Woźniak-Sołtyska
Wicedyrektor ds. kształcenia artystycznego