Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu

Dom Słów – Warsztaty Typograficzne w Lublinie

Uczniowie klas 3LP oraz 4LP ze specjalizacji projektowania graficznego pod okiem p. Agnieszki Kaszuby-Sambor i p. Bartłomieja Kopińskiego wybrali się na wyjątkową wycieczkę w czasie. Zaczęło się niepozornie, niby normalna wycieczka szkolna do Lublina. Celem podróży był Dom Słów – miejsce, w którym czas się zatrzymał.

Już po przekroczeniu progu czekała na nas klimatyczna wystawa pt. „Siła wolnego słowa”, zorganizowana w hołdzie zamordowanym podczas II Wojny Światowej pracownikom drukarni „Popularna” w Lublinie oraz późniejszym działaniom podziemia solidarnościowego z czasów PRL. Mieliśmy również okazję obejrzeć wystawę pokonkursową TDC – TYPE DIRECTORS CLUB, która prezentowała najlepsze projekty typograficzne i projekty krojów pism z całego świata, wyłonione w dorocznym konkursie na najlepszy projekt typograficzny roku – TDC64 – komunikacja wizualna i TDC21 – krój pisma.

Więcej informacji na temat wystawy: http://teatrnn.pl/domslow/aktualnosci/wystawa-tdc-type-directors-club-2018/

Zwiedziliśmy też pracownie Izby Drukarskiej: zecernię, introligatornię, drukarnię, papiernię oraz pracownię wklęsłodruku. Każdy z uczestników mógł dotknąć żywej historii sztuki drukarskiej, wyjątkowych, wciąż sprawnych maszyn sprzed wieku i czcionek drukarskich ze stopów metali i drewna. Był to jednak dopiero początek. Głównym celem naszej wyprawy były bowiem warsztaty typograficzne w trzech grupach.

Grupa typopoduchy – ich zadaniem było stworzenie poduszek z nadrukiem cytatu. Zadanie okazało się wyjątkowe, szczególnie dla tych, którzy pierwszy raz mieli okazję korzystać z maszyny do szycia 😉 Praca ta przyniosła niezwykle praktyczne efekty: poduchy szczególnie przydały się podczas drogi powrotnej w autokarze.

Grupa introligatorska – ich zadaniem było stworzenie oprawy własnego szkicownika. Uczestnicy musieli własnoręcznie zszyć kartki w postaci składek oraz wykleić okładki z tektury, jak sama nazwa wskazuje, introligatorskiej.

Grupa typograficzna – ich zadanie polegało na stworzeniu wspólnymi siłami afisza w tradycyjny, zecerski sposób. Każdy z uczestników musiał przeszukać i dobrać odpowiednie kroje pisma. Litera po literze, powstawała matryca – napis w odbiciu lustrzanym. Było to niełatwe zadanie i nie obyło się bez wpadek… ale udało się!  Po ciężkiej pracy wydrukowany został wspaniały autorski afisz zawierający cytat Jarosława Iwaszkiewicza.

Wyprawa do Domu Słów i warsztaty w żywej drukarni sprzed czasów komputerowych była dla nas wszystkich wspaniałym doświadczeniem i lekcją kreatywności. Dziękujemy wszystkim prowadzącym zajęcia za ich zaangażowanie i pasję, którą się z nami podzielili. Z pewnością wrócimy do lubelskiego Domu Słów nie raz!

B.Kopiński

 

FOTOGALERIA z tego wydarzenia